3. Uluslararası Otomotiv Bilimi ve Sempozyumu (ISASTECH-2023) Yapıldı

Derneğimiz tarafından üçüncüsü düzenlenen ISASTECH-2023 3. Uluslararası Otomotiv Bilimi ve Sempozyumu7-8 Eylül 2023 tarihlerinde Ankara’da yapılmıştır. İki gün süren sempozyumda 27 üniversiteden ve sektörden 26 firmadan gelen katılımcılar 94 bildiri sunmuşlardır. Sempozyuma 6 farklı ülkeden katılım sağlanmıştır.

Sempozyumun açılışında Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Prof. Dr. Ramazan BAYINDIR, Teknoloji Fakültesi Dekanı Musa ATAR ve Otomotiv Mühendisleri Derneği Başkanı Prof. Dr. H. Serdar YÜCESU birer konuşma yaparak sempozyumun önemi ve kurum hakkında değerlendirmelerde bulunmuşlardır.

Sempozyuma davetli konuşmacı olarak katılan BOSCH Almanya bölümü Kıdemli Proje Yürütücüsü ve Nişantaşı Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet KILIÇ Furture Mobility konusunda kapsamlı bir sunun yaparak gelecekte ulaşım ve kullanılacak araçlar hakkında detaylı bir sunum yaptı.

Sempozyuma davetli konuşmacı olarak katılan Autodesk Firmasının Türkiye Yöneticisi Evren ARIN yazılım sektörünün otomotiv sektörüne sunduğu imkanlar, akıllı ulaşım ve yapay zeka konusunda kapsamlı bir sunum gerçekleştirmiştir.

Sempozyum kapsamında Otokoç A.Ş. Hidromek, Karcan Kesici Takımlar A.Ş. FİGES A.Ş., Bias Mühendislik, Magnum Mühendislik, Akkor Isıl İşlem A.Ş. Baca Makine, Artı&Artı A.Ş. firmaları stant açarak sundukları ürünler ve hizmetlerin katılımcılara ve ziyaretçilere tanıtım ve bilgi sağlamışlardır.

Sempozyumda önceki yıllara göre içten yanmalı motorlar konusunda daha az çalışma yapıldığı ve sunulduğu, bunun yanı sıra elektrikli araçlar ile ilgili çalışmaların sayı ve kapsamında artış olduğu görülmüştür. İmalar, tasarım ve analiz konularında oldukça fazla çalışma yapıldığı tespit edilmiştir.

Otomotiv Mühendisleri Derneği olarak sempozyumun bilim camiasına, otomotiv sektörüne ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz. Sempozyuma katılım sağlayan firmalara, akademisyenler ve sektör temsilcilerine, ev sahipliği yaparak sempozyumun düzenlenmesine imkan veren Gazi Üniversitesinin değerli yöneticilerine teşekkür ederiz.