Konya’da Otomotiv Sektörü

Otomotiv sanayi sektörü tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de ve Konya’da da lokomotif sektör konumundadır. Otomotiv sektörü başta; petrokimya, demir çelik, lastik, tekstil, cam, elektrik elektronik, makine, akaryakıt, sigortacılık bankacılık gibi birçok sektörle ilişki içerisindedir.

Konya, son on yılda özellikle otomotiv yedek parça sanayinde kalite ve üretim kapasitesi olarak büyük gelişme göstermiştir. Otomotiv yan sanayinde, iç piyasa olarak Türkiye’de mevcut otomobil fabrikalarına ve yurt dışına pazarlama yapılmaktadır. Konya’da otomotiv yan sanayide faaliyet gösteren yaklaşık 2000 firma bulunmaktadır. Bunlardan yaklaşık 500 tanesi uluslararası rekabet pazarlarında ihracat yapan ve teknolojik olarak ileri OEM (Orijinal Parça Üreticisi) firmalarına yönelik üretim yapan firmalardır. Halen yan sanayide 185 yabancı ortaklık bulunmaktadır. ’nde ise tahsisi yapılan firmaların %20’si otomotiv sektörü üzerine faaliyet göstermektedir. Konya otomotiv yan sanayisi, ülkemizde imal edilen taşıt araçları için gerekli olan parçaların % 90’ini karşılayabilecek düzeydedir. Bugün ülkemizdeki en önemli motor supap, motor piston, gömlek, krank, dişli ve conta fabrikaları Konya’da bulunmaktadır. Sektörde bahsedilen ürünler dışında üretimi yapılan diğer ürünler;

Rot ve rotiller Balata
Porya Bijon
Hidrolik pompa Manifold
Süspansiyon parçaları Jant
Hidrolik ve pnömatik sistemler Ayna mahruti
Döküm ve dövme parçalar Fren ekipmanları
Segman Emniyet aksamları
Elektrik ekipmanları Oto cam, koltuk
Aydınlatma sistemleri Radyatör
Endüstriyel yağlar Araç üstü ekipmanlar
Kauçuk ve lastik parçalar Filtreler
Karter Otomotiv saç parçaları
Aks Plastik kaporta parçaları
Dingil Silindir kapağı

Dünya da mevcut her türlü marka ve model aracın yedek parçası imal edilmekte ve başta AB ülkeleri olmak üzere Güney Amerika, Kuzey ve Güney Afrika, Ortadoğu, Türkiye Cumhuriyetler ve Uzak Doğu Ülkeleri’ne ihraç edilmektedir. 2019 yılı itibari ile Konya’nın Otomotiv Endüstrisindeki ihracat miktarı 29,5 milyon dolardan fazladır.

Bununla birlikte, Konya otomotiv sektöründe 15.000 kişinin üzerinde bir istihdam sağlanmaktadır. Konya Birinci OSB’de üretim yapan firmalar sektörel anlamda incelendiği zaman; 9 farklı sektörde çalışan kişi sayısının 100 ve üzeri olduğu görülmektedir. Toplamda 100 kişi ve üzeri çalıştıran bu sektörler incelendiğinde; “Otomotiv ve Yedek Parça” sektörü %43 ile ilk sırada yer almaktadır.

Türkiye genelinde Ar-Ge merkezine sahip ve faaliyette olan 1.238 firma vardır. Bu firmaların; 130 tanesi Otomotiv Yan Sanayi, 24 tanesi Genel Otomotiv Sistemleri ve 5 tanesi de Otomotiv Tasarımı ve Mühendislik sektöründe faaliyet göstermektedir. Konya ilinde ise 5’i Otomotiv sektöründe olmak üzere faaliyette olan 25 adet Ar-Ge merkezi bulunmaktadır. Bu Ar-Ge merkezlerinden; Aydınlar Yedek Parça San. ve Ticaret A.Ş., Mesa Makine Döküm Gıda San. ve Tic. A.Ş., Yıldız Pul Otomotiv Motor Parçaları Sanayi A.Ş. ile Yumak Otomotiv Mamülleri San. ve Tic. Ltd. Şti. firmaları Otomotiv Yan Sanayi sektöründe, Kentpar Otomotiv ve Makine San. Tic. Ltd. Şti. Otomotiv Tasarımı ve Mühendislik sektöründe faaliyet göstermektedirler.

Prof. Dr. Murat CİNİVİZ