Otomotiv Mühendisliği Bölümleri Tanıtım Yazıları-2 (Batman Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü)

Otomotiv Mühendisliği Bölümü, Batman Üniversitesi Teknoloji Fakültesi bünyesinde yer almaktadır. 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılında öğrenci alımına başlamış olup 2016-2017 bahar döneminde ilk mezunlarını verecektir.

Bölümün temel amacı Otomotiv Mühendisliği öğrencilerine iş hayatında ve normal hayatlarında karşılaşabilecekleri her türlü sorunda uygulama becerisi yüksek mühendisler yetiştirmektir. Otomotiv mühendisliğinden mezun olan kişi, şirket veya kurumların ihtiyaçlarını karşılayacak bilgi beceri ve uygulama yeterliliklerine sahip olacaktır. Otomotiv mühendisliği öğrencileri, otomotiv yan sanayi ve otomotiv şirketlerinin yanı sıra otomotiv servisleri, imalat sektörü, otomotiv elektrik elektronik sistemleri gibi birçok alanda istihdam edilebilmektedirler. Teknoloji Fakültelerinden mezun olan bir otomotiv mühendisi teorik bilgilerinin yanında uygulamaya olan yatkınlıklarından dolayı mükemmel kariyer fırsatlarına sahip olabileceklerdir. Ayrıca, akademik kurumlarda, özel sektördeki firmalarda, askeri kuruluşlarda, kendi işyerlerini kurarak yurtiçinde ya da yurtdışında v.b. görevler üstlenebilirler.

batman6

Otomotiv Mühendisliği mezunlarının görev alanları içerisinde sadece otomobiller için değil, motosiklet, kamyon, tır, traktör, otobüs ve minibüs üretimi de otomotiv sektörünün faaliyet alanı içerisindedir. Tüm bu araçların tasarlanması, monte ve / veya demonte edilerek üretilmesi, satış sonrası müşteriye hizmet – bakım – onarım servislerinin sağlanması her biri otomotiv sektörünün çalışma alanını dâhilindedir.

batman2

Öğrenciler 1. sınıf eğitimleri sürecinde temel bilimler dersleri ağırlıklı olmak üzere Otomotiv Mühendisliği derslerine giriş yapmaktadırlar. 2. ve 3. sınıf dersleriyle birlikte teorik ve uygulamalı olarak yoğun bir program içerisine giren öğrenciler dönem sonunda teorik bilgilerini pekiştirebilmeleri amacıyla 30 iş günü olmak kaydıyla toplam 60 iş günü zorunlu yaz stajlarını uygulamalı bir şekilde gerçekleştirmektedirler. Öğrencilerimiz 4. sınıfta 1 dönem boyunca anlaşmalı iş yerlerinde 1 dönem boyunca (14-15 hafta) mühendis gibi çalışarak mezuniyet öncesinde Üniversitede aldıkları teorik ve pratik eğitimlerinin üzerine direkt olarak sanayideki uygulamaları da ekleyerek mühendis olarak sanayiye çıkmaya hazır olarak eğitilmektedirler. Bu gibi uygulamalar sayesinde öğrencilere iş olanakları da sağlanmaktadır.

batman3

Batman Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü yakıt analiz labaratuarında bulunan dizel – benzin dinamometre ve jeneratörlü motor sayesinde çeşitli yakıtların (dizel, biyodizel, benzin v.b.) analizi yapılabilmektedir. Öğrencilerin motor ve diğer otomotiv bileşenlerini daha iyi tanıyabilmesi için çeşitli özelliklerde motorlar, şanzımanlar ve diğer mekanik bileşenlerin bulunduğu 1 adet laboratuar ve otomotiv elektronik aksamını tanıyabilmeleri için 1 adet oto elektrik laboratuarı mevcuttur. Ayrıca 2 adet benzinli ve dizel çalışır vaziyette yarım araç ile öğrencilere çeşitli eğitimler verilmektedir.

batman4

Batman Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği öğrencileri Erasmus, Mevlana ve Farabi değişim programları ile yurt dışında ve içinde çeşitli üniversitelerde eğitim görebilme imkânına sahiptirler. Ayrıca mezun öğrenciler için Otomotiv Mühendisliği Yüksek Lisans Programı da mevcuttur. Otomotiv Öğretmenliği, Otomotiv Mühendisliği ve Makine Mühendisliği lisan mezunu olan birçok öğrenci bölümümüz akademik personellerinin danışmanlığında yüksek lisans eğitimlerine devam etmektedirler.

batman5

Bölüm kendisine güvenen, girişken ve her türlü bilimsel çalışmaya hevesli öğrencileri her daim destekleyecek akademik bilgi ve birikime sahiptir.